Bělorusko – země, kde občané nesmějí ani vědět

Jsme povinni pomáhat méně šťastným ke svobodě, které se těšíme my sami. Svoboda je jen jedna, a kdekoli na světě ji omezují, zmenšuje se svoboda nás všech. 

Poslední evropský diktátor Lukašenko se opět ukázal jako násilnický tyran. Jako demokrat musím jeho jednání jasně odsoudit. Co se děje v Bělorusku kolem prezidentských voleb, je smutnou ukázkou, kam se dostane země, kde jsou občanům upírána základní práva, včetně práva znát pravdu. Tamní režim je tak netransparentní, že se dokonce ani neví, jak vlastně dopadlo hlasování. Z brutálních reakcí represivních složek se můžeme jen dohadovat, že pravdu má opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská a Alexandr Lukašenko ve skutečnosti prohrál.

Opět se potvrzuje, jak zásadní hodnotou je transparentnost vládnutí. Ta je v Bělorusku za Lukašenka doslova nulová. Prezident ovládá nejen policii, ale i média a má dokonce dost moci, aby likvidoval své oponenty a neumožnil většině z nich vůbec kandidovat. A když pro něj přesto volby dopadnou (zřejmě) špatně, neštítí se zastrašování členů volebních komisí a masivních manipulací. Nemáme (a sotva můžeme mít) věrohodné informace, jak hlasování opravdu dopadlo. Ale je více než zřejmé, že kdyby měl Lukašenko tak vysokou podporu občanů, jak tvrdí, nemusel by se uchylovat k manipulacím a násilí. Podle prvních zpráv jsou důsledkem represí nejen tisíce zatčených, ale i zranění, a dokonce mrtví.

Svjatlana Cichanouská si zaslouží obdiv nás všech za své hrdinství, kdy šla do prezidentských voleb nejen za svého uvězněného muže, ale i za další dva kandidáty, které režim rovněž do prezidentského klání nepustil. Ještě větší úcta patří statečným běloruským občanům, kteří navzdory policejní brutalitě vyšli do ulic demonstrovat za svobodu, demokracii, právo a transparentní vládnutí. Držím jim palce, aby se se dočkali svobody a věřím, že Evropská unie využije všechny možnosti, aby tlačila na Lukašenkův režim. 

V Bělorusku v první řadě musí skončit nesmyslné policejní řádění a násilí vůči pokojným demonstrantům a je třeba buď zjistit pravdu o výsledku hlasování, nebo uspořádat skutečně svobodné a férové nové prezidentské volby. Začátek cesty k pozitivní změně je, aby běloruští občané směli znát pravdu. Proto jsme povinni pomáhat méně šťastným ke svobodě, které se těšíme my sami. Svoboda je jen jedna, a kdekoli na světě ji omezují, zmenšuje se svoboda nás všech.