CNN Prima: K věci

9. 6. 2020 – Legalizace konopí je hlavním tématem dnešního pořadu K VĚCI. Pozvání přijal předseda občanského sdružení Legalizace.cz Robert Veverka, který je zároveň kandidátem Pirátů do Senátu.

CNN Prima NEWS: „Pěstovat pět rostlin konopí je právo, které by nemělo být člověku upíráno,“ říká Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz a kandidát do Senátu PČR

Hostem pořadu K VĚCI Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS byl v úterý 9. 6. Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz a kandidát do Senátu PČR. Přinášíme výběr zásadních výroků. Zdroj: CNN Prima NEWS.

Novelu zákona o omamných látkách, kterou předložili Piráti, podepsalo 42 poslanců z různých stran. Má umožnit, aby si lidé mohli pro vlastní potřebu pěstovat konopí. Má to několik podmínek – mimo jiné zajistit, aby se k rostlinám nikdo nedostal a pěstovat výhradně na svém pozemku. Ministerstvo zdravotnictví připravuje vlastní novelu zákona, kde by toto vše probíhalo pod dohledem státu.

„Je to první krok ve snaze reformovat současnou drogovou politiku, kterou tím, jak je prohibiční, je nebezpečná pro občany. Prohibice vytváří černý trh, WHO už před lety přiznalo, že válka proti drogám je neúspěšná,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

V návrhu je 1250 gramů konopného květu, není to příliš?

„Vycházeli jsme z toho, že novela mění to, aby pěstování pěti rostlin bylo legální i následný proces i sušení rostlin. Největší úskalí je to, že sušení a sklizeň konopí je vnímání trestněprávně bez ohledu na množství,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

„Konopí je jen jedno – z hlediska legislativy je rozděleno na technické, léčebné a potom to, které se považuje za rekreační. Pět rostlin pěstovat konopí je právo, které by nemělo být člověku upíráno,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

„Nevím, zda novela neprojde Sněmovnou až v příštím období, až se po volbách přeskupí rozložení sil. Ale věřím, že to může projít i v tuto chvíli,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

Je dostatečná prevence před drogami?

„Prevence u nás funguje u mladých hlavně na principu zastrašování, že konopí je vstupní droga, ačkoliv vstupní drogou je alkohol,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

Ústavní soud potvrdil 6 let vězení muži za 28 pěstovaných rostlin konopí, jak hodnotí tento případ?

„Máme tady historicky ještě další kauzy, kdy se pěstitelé ocitají kvůli současnému stavu do nepříjemných situací a k soudu. Nejnebezpečnější u kauz s konopím, když se dostane k soudu, tak je převažující presumpce viny, nikoliv neviny. Soudy nejsou často ochotny se dovzdělávát,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

„U kauz s konopím je velký problém například i to, jakým způsobem policie konopí pěstitelům zabavuje, měří, eviduje, jakým způsobem získává výsledky, často není schopna policie zopakovat postup u soudu. Nejsou často schopni říci například měrné jednotky, které zabavili, uvádějí pojmy jako „pytel“. Tresty jsou neúměrné tomu, jak konopí je nebezpečné,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

Politika a marihuana

„Nevadí mi kuřák marihuany, pokud se chová zodpovědně a nikoho tím neohrožuje,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

„Petici k legalizaci a reformě podepsalo už 20 tisíc lidí,“ ,“ řekl v pořadu K Věci Pavlíny Kosové na CNN Prima NEWS Robert Veverka /nestr. za Piráty/, mluvčí spolku Legalizace.cz.

Celý díl na CNNPrima.cz: https://cnn.iprima.cz/pestovat-konopi-je-pravo-ktere-by-nemelo-byt-upirano-mysli-si-odbornik-4259