Do Senátu společně. Opozice řeší jednotný volební blok / Hospodářské noviny

Kateřina Frouzová: Do Senátu společně. Opozice řeší jednotný volební blok, Hospodářské noviny, 16. 3. 2020

Do Senátu společně. Opozice řeší jednotný volební blok

V nejbližších dnech proběhnou klíčová jednání, po nichž bude jasné, jestli se ODS, TOP 09 a starostové dokážou v Praze dohodnout na společných kandidátech do Senátu. Politici by tak vyslyšeli výzvu například spolku Milion chvilek, aby proti hnutí vládnímu ANO vytvořili jednotný blok.Největší šanci získat přízeň více stran má poslankyně Miroslava Němcová, kterou chce ODS nasadit v Praze 1, a také kandidát TOP 09 v Praze 5 a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Trojici může podle informací HN doplnit scenárista David Smoljak. Post v horní komoře obhajuje, loni s podporou STAN uspěl v Praze 9.

O společných kandidátech v hlavním městě diskutují tři opoziční strany několik měsíců, nechtějí ztratit dominantní postavení v horní komoře. „Blížíme se k dohodě. Chceme zachovat rozložení Senátu takové, jaké je dnes, aby Senát zůstal protiváhou sněmovně a dál v něm převažovaly strany opozice,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Výsledek ještě není jasný, ale i vyjednavač za ODS, předseda Senátu Miloš Vystrčil, hovoří o pražské dohodě optimisticky. „Mohli bychom se domluvit, nemáme to ale ještě uzavřené,“ uvedl pro HN.

Právě v Praze a v dalších velkých městech se opoziční strany snaží najít co nejzajímavější kandidáty, protože v městském liberálnějším a častěji pravicovějším prostředí vidí šanci na úspěch. V těchto částech země má hnutí ANO Andreje Babiše, stejně jako levicové strany obecně, menší podporu voličů. Celostátní průzkumy sice stále přisuzují ANO třicetiprocentní podporu, ale třeba v posledních loňských evropských volbách skončilo ANO v Praze čtvrté za koalicí STAN a TOP 09, Piráty a ODS.

Ale také Piráti a lidovci cítí šanci a pokusí se do boje zasáhnout. Němcová tak může mít v Praze 1 proti sobě současného senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla. Toho by chtěla podpořit také KDU-ČSL, ale zatím se podle jejich zastupitele na pražském magistrátu Jana Wolfa definitivně nedohodli.

Piráti budou hlasovat o výběru svých pražských kandidátů během následujících dní. V případě prvního pražského obvodu se budou rozhodovat mezi Hamplem, manažerem a propagátorem legalizace konopí Robertem Veverkou a architektem Tomášem Víchou.
„Velké šance má Veverka. Hampl je sice silný, ale nepodporuje některá pirátská témata, proto pro něj může být přesvědčování členů těžké,“ hodnotí náladu ve straně pražský pirátský poslanec Ondřej Profant s tím, že v městské části Praha 5 dají hlasy Václavu Láskovi, který tu mandát obhajuje.

Ještě těžší rozhodnutí pak Piráty čeká v obvodu, který zhruba koresponduje s územím deváté městské části. Půjde o neobvyklou situaci, protože se tu u nich ucházejí o podporu dva bratři – David a Filip Smoljakovi, synové režiséra a herce Ladislava Smoljaka.
Filip Smoljak je členem Pirátů z radikálnějšího a kritičtějšího křídla. To mu ale úspěch nezaručí, protože i jeho bratr má s touto stranou dost společného. „S pirátskými senátory si rozumím a myslím, že mám na hodně věcí stejný názor,“ řekl o bratrském souboji David Smoljak.
Na rozdíl od opozičních stran nejsou politici ANO a ČSSD s přípravou senátních voleb tak daleko. Obě vládní strany se zatím definitivně dohodly jen na tom, že v Praze 5 postaví proti současnému senátorovi Láskovi ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka (ČSSD). „Kromě pana Ludvíka máme vybraného kandidáta v Praze 9, historika Davida Pavláta,“ informoval pražský šéf sociálních demokratů Petr Pavlík.

A například komunisté jsou na tom podobně, zatím vybrali fotografa Romana Blaška. Ten je ovšem členem původní KSČ a v minulosti například pracoval i pro erotické noviny NEI Report.

Právě pro sociální demokracii budou podzimní volby ze všech stran nejvíce nepříjemné. Obhajují deset mandátů v celkem dvaceti sedmi obvodech.

„Sociální demokraté mohou hodně ztratit. Strana má sedm procent hlasů a ty by například kladenskému kandidátovi Jiřímu Dienstbierovi nemusely stačit, přestože k tomu jako známý politik přidá několik procent, ani na druhé kolo,“ analyzoval situaci strany politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy.

Strana se handicap snaží dohnat například tím, že do voleb na Pelhřimovsku nasadí známé tváře jako bývalého šéfa horní komory Milana Štěcha a ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině svého místopředsedu Michala Šmardu. I tak je ale podle expertů téměř jisté, že sociální demokraté v Senátu svou pozici oslabí.