I přes zákaz hazardu se na radnici Prahy 2 hraje ruleta

Že koalice na Praze 2 v čele se starostkou a poslankyní Janou Černochovou (ODS) hazarduje se svou pověstí nám nevadí, ale že hazardují s veřejnými prostředky v hodnotě stovek milionů korun považujeme za nezodpovědné a hlavně nepřijatelné. 

Na sklonku roku 2019 totiž zatím ještě dnes úřadující místostarosta Jan Korseska (ODS) předložil na jednání zastupitelstva návrh ke zhodnocení bezmála dvou miliard korun získaných z prodeje bytů a domů na dvojce. Bez projednání, bez širší diskuze mezi zastupiteli a v nedostatečném čase na detailní seznámení se s portfolii vybraných finančních domů, odsouhlasila koaliční hlasovací mašina neuvěřitelně rizikovou investici. 

V létě 2020 na podivné investice upozornil článek na serveru motejlekskocdopole.com. Následně se téma konečně dostalo na program Finančního výboru, v září na zasedání zastupitelstva opozice navrhla stažení 300 mil. Kč nejrizikovější investice do společnosti Carduus Asset Management. Všechno zatím marně, bez valného výsledku, ožívá jen vzpomínka na Key Investments.

Dvojková koalice jde už více než rok vstříc nemalému investičnímu riziku. Zhodnocování financí pod taktovkou ODS, více než chování řádného hospodáře, připomíná divokou návštěvu kasina s kapsou plnou veřejných peněz. Rada Prahy 2 si i přes svou jistotu o své dokonalosti nechala raději koncem září vypracovat analýzu za 100.000 Kč, která podle důvodové zprávy “přinese potvrzení kvality a konzervativnosti jednotlivých správců a zvolených investičních strategií.“ 

A proč se zaměřujeme právě na na společnost Carduus Asset Management? Rizikovost třistamilionové investice do finančního portfolia Cardussu vnímáme především v tom, že firma v posledních dvou letech vykázala ztrátu 47 milionu korun a  její jednatel, finančník Pavel Bodlák, měl na sebe i své firmy ještě loni vedené exekuce na 10 milionu korun.  

Na jednání zastupitelstva pan Bodlák dluhy bagatelizoval a považoval za uzavřené. Jak jsme však nyní zjistili z výpisu Centrální evidence exekucí, jsou v současné době na Pavla Bodláka vedené další dvě exekuce v jistinách celkem přes 55,1 mil. Kč. Tato částka se nerovná aktuální vymáhané povinnosti, která může být vyšší, jak narůstají náklady a úroky nebo naopak i nižší, pokud postupně splácí.

Výsledek této investice je samozřejmě předčasné předvídat. Carduus se každopádně zatím nejvíce zviditelnil nedávnou investicí zhruba 150 milionů korun do maltského finančního start-upu Founders Bank, komunitně vlastněnou banku, která bude otevřená kryptoměnám a bude založena na jejich technologiích. Klíčové je pro ni získání evropské licence, zatím ji ani nemá a nevypadá to příliš růžově. Na Maltě se mezitím legislativně změnily dosud velmi příznivé podmínky pro blockchainový byznys. Tyhle vysoce rizikové peníze, tvořící podstatnou část expozice Carduusu mohou zkrátka na Maltě zmizet v nedohlednu. (viz motejlekskocdopole.com)

Podrobnosti ke kauze, kterou bedlivě sledujeme, sepsal již můj kolega a předseda zastuptelského klubu Pirátů na Praze 2 Jaroslav Němec na svém webu: