Inspired by Freedom

Svoboda. Je to jednoduché slovo plné významu. Pro každého jednotlivce znamená něco jiného. Ona ji definuje takto, on má úplně jinou představu o významu. Přesto každý ví, že svoboda je cenná, bez ohledu na to, jakou hodnotu si za ni dosadíme. […]

Můžete se našim čtenářům představit?

Jmenuji se Robert Veverka a jsem předsedou spolku Legalizace.cz, který usiluje o reformu drogové, respektive konopné politiky v ČR. Za tímto účelem spolek pořádá kulturní a vzdělávací akce a každoroční demonstraci za legalizaci konopí Million Marihuana March v Praze. Současným cílem spolku je legalizace, tedy regulace pěstování, držení a zpracování konopí pro osobní potřebu každého dospělého člověka. Tento spolek zároveň podporuje a napomáhá stejnému cíli i dalším organizacím po celém světě. Také jsem vydavatel a šéfredaktor magazínu Legalizace, který během osmi let své existence každé dva měsíce nastavuje zrcadlo současné prohibiční konopné politice skrze rozhovory s odborníky i umělci, příběhy pacientů, kteří se léčí konopím, zpravodajstvím z domova i ze světa, drogovou publicistikou či aktivismem nebo návody, jak konopí pěstovat a zpracovávat.

Co pro vás znamená slovo „svoboda“?

Vyndat ze šuplíku pas a vydat se na cestu okolo světa, mít možnost navštívit každou zemi, kdekoli se zastavit, pracovat a trávit příjemné chvíle s lidmi, kteří, ač hovoří cizími jazyky, mají jiné zvyky, víru nebo barvu pleti, stále zůstávají přátelskými lidmi. Mít možnost na ulici či v divadle sdělit nenásilnou formou svůj názor. Mít možnost jít k volbám, volit si své zástupce a zprostředkovaně rozhodovat o dění ve vlastní zemi. Mít možnost se vzdělávat, diskutovat, vlastnit movité i nemovité věci, podnikat, jíst, pít a pěstovat cokoli, co uznám za vhodné. Nebát se o svůj život či životy svých blízkých. Slovo svoboda však pro mě přese všechno výše zmíněné znamená především respekt – zodpovědný, tolerantní a nepokrytecký postoj k sobě i všem ostatním.

Kdo Vás inspiruje?

Úspěšní vynálezci, objevitelé, dobrodruzi, umělci, vědci, sportovci, no zkrátka všichni, kteří dali přednost svým snům a touhám před názory a obavami svého okolí. Jmenovitě mě dnes jednoznačně nejvíce inspiruje má půlroční dcera Sára, která si už dnes, navzdory všem a všemu, jde s úsměvem a nevyčerpatelnou energií vytrvale za svým.


Z rozhovoru pro časopis Roots, 14. 7. 2018