Květy: Konopná renesance

Ondřej Mrázek: Konopná renesance, Květy, 23. 7. 2020

O tom, že se konopí v posledních letech změnilo z drogy oblíbené mezi mládeží ve velice rozšířenou plodinu svědčí i výsledky průzkumu Národního monitorovacího střediska pro drogové závislosti, podle něhož 800 tisíc českých občanů projevilo aktivní zájem o využití konopí a produktů z něj vyrobených a 500 tisíc z nich neváhá překračovat v tomto směru zákony a pěstuje si konopí samo.

„Policie sice s oblibou tvrdí, že samopěstitele v reálu nepostihuje, skutečnost je ovšem jiná, o čemž svědčí to, že každoročně evidujeme několik set lidí, stíhaných za pěstování konopí pro vlastní potřebu. Přitom z praxe vím, že přibližně 80 procent českých pěstitelů využívá konopí právě na výrobu mastiček, jimiž se léčí a které nelze nijak zneužít,“ říká předseda sdružení Legalizace.cz a expert na reformu legislativy spojené s konopím Robert Veverka.

„Realita je taková, že v mnohých vesnicích má pár rostlin konopí na zahrádce doslova každý druhý. Teď jde tedy o to najít regulativ, jak ty lidi na stará kolena ochránit od rizika trestního stíhání jen za to, že mírní příznaky svých nemocí užíváním vlastnoručně vypěstované léčivé byliny.“ Podle Roberta Veverky tedy nemají pravdu politici, argumentující, že by se případnou legalizací samopěstování uvolnila stavidla a zemi by zasáhla konopná lavina.

„Lidé si sami už dávno pěstují. Žijeme ve státě, kde existuje zákon o léčebném konopí, v němž legislativci konečně dali za pravdu expertům a uznali, že konopí je léčivá bylina – ale stejný zároveň postihuje lidi za to, že si ji sami pěstují. To bije do očí,“ vysvětluje.