Leperiben: My nezapomínáme

Na náměstí Míru v Praze 2 proběhl v neděli 2. srpna 2020 komponovaný pietní večer připomínající oběti Porajmos – romského holocaustu. Událost se konala v rámci Mezinárodního dne obětí romského holokaustu, která se vztahuje k tragédii noci z 2. na 3. srpna roku 1944, kdy bylo ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi zavražděno přibližně 3000 převážně starých a nemocných Romů a romských dětí.

Součástí pietního večera bylo předčítání jmen obětí z řad osobností, mimo jiné i poslankyní Olgou Richterovou (Piráti).

Běžně vnímáme holokaust jako temné období evropských dějin, které je dávno za námi a jehož oběťmi byly téměř výhradně osoby židovské národnosti. Přitom v devadesátých letech, kdy jsem se ve škole o událostech druhé světové války učila, probíhala genocida ve Rwandě nebo ve Srebrenici. Doteď se každý rok pohřbívají nalezená těla zabitých Bosňáků. V současnosti jsme svědky vyvražďování Kurdů, Jezídů. Systematické násilí namířené na příslušníky určitého etnika je fenoménem našich moderních dějin a čelit mu můžeme primárně odvahou říkat pravdu a za každých okolností hájit ideál rovnosti všech lidí. Obzvláště nebezpečným společenským jevem současnosti je jeho zlehčování, či popírání. Pojďme si tedy připomenout součást našich dějin a vzdát čest obětem i přeživším.

Před 76 lety nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský rodinný tábor v Auschwitz-Birkenau, kam bylo během 2. světové války postupně internováno přes 23 000 romských mužů, žen a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Romové byly etnickou skupinou určenou k cílené likvidaci stejně tak jako Židé a počet obětí byl devastující. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti půl miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Díky všem, kteří dnes vzpomínali a uctili oběti romského holokaustu.