Lukáš Wagenknecht: Zvolit Piráty do Senátu dává smysl

Význam Senátu a jeho roli jako protiváhy Sněmovny a pojistky demokracie jsem vnímal vždy. Senátorem jsem se stal v říjnu 2018 a v praxi si následně ověřil, že tomu tak skutečně je a že význam Senátu v posledních letech, kdy nám vládou oligarchické strany s podporou komunistů a extremistů, stále narůstá.

Práci senátora bych rozdělil do dvou rovin. První je práce v obvodu, za který byl senátor zvolen. Denně se na nás obracejí občané s různými problémy, nejčastěji jde o dopravu nebo developerské projekty. Senátor by měl fungovat jako ombudsman obyvatel svého obvodu a pomáhat při řešení jejich problémů. V našich kompetencích sice často není problém přímo vyřešit, ale jako senátor mám možnosti, jak lidem pomoci a jejich témata zvedat. Mohu například vystupovat a interpelovat na jednání zastupitelstva městské části i Magistrátu, mohu žádat o informace jednotlivé orgány, ministry a politiky. Lidé v obvodu by měli mít na koho se obrátit, to vnímám jako roli senátora.

Senátoři jsou voleni pro celostátní politiku, takže druhou rovinou je samotná práce v Senátu, ať už jde o tvorbu zákonů, jejich projednávání ve výborech, komisích a na schůzích pléna. Senát dává věcem smysl, zdokonaluje legislativní návrhy, hledá nedostatky, a tak předchází přijetí chybných zákonů.

Velkou radost jsem měl po červencové schůzi, kdy Senát schválil novelu ke kompenzačnímu bonusu pro zaměstnance pracující
na dohodu. Tzv. dohodáři se vlivem koronavirové krize najednou ocitli naprosto bez příjmu a kvůli špatně nastavenému systému neměli nárok na ošetřovné jako třeba OSVČ. Většinou šlo o matky samoživitelky, které si přivydělávají třeba formou úklidů, doplňování zboží a podobně. Logicky tak během nouzového stavu z domova, kde zůstaly s dětmi, svou práci vykonávat nemohly. O schválení právní úpravy pro kompenzace dohodářům jsem se aktivně snažil od začátku krize stejně jako kolegové poslanci
za Piráty ve sněmovně. V Senátu jsem se snažil prosadit pozměňovací návrh, který by dohodářům ošetřovné zajistil. Bohužel ani přes dlouhou debatu se to nepodařilo. Vláda nakonec pochopila, že jde o velký problém, a po několika měsících se odhodlala i těmto lidem pomoci, za což jsem opravdu rád.

Práce v Senátu je různorodá a často náročná. Když se ale podaří prosadit správnou věc nebo pomoci konkrétnímu občanovi, který se na mě obrátil s žádostí o pomoc, je to neuvěřitelně nabíjející. Věřím a těším se, že po říjnových volbách rozšíříme řady pirátských senátorů!

Lukáš Wagenknecht
senátor