Na protestech proti falšování voleb v Bělorusku mě zaujaly dva silné momenty. A to mezigenerační solidarita a role žen

Zatímco my se zde scházíme svobodně a bez obav, Bělorusko bojuje. Bojuje za svobodu a proti strachu. Bojuje velkou bitvu proti poslednímu evropskému diktátorovi. Navzdory bití, navzdory zatýkání, navzdory všem hrozbám pokračují Bělorusové ve statečném boji za svobodu. Na protestech proti falšování voleb mě zaujaly dva silné momenty. A to mezigenerační solidarita a role žen.

Na obrázcích z Běloruska můžeme vidět, že protestů se účastní skutečně všichni: dívky a mladíci stojí v jedné řadě se svými matkami a otci, s babičkami a dědečky. A to je velmi silné a to je velmi správné. Svoboda je jen jedna. Pro všechny lidi bez rozdílu věku. Bělorusové stojí proti diktátorovi jako jedna velká společná rodina.

Druhým silným momentem jsou ženy. Ostatně právě žena, Svjatlana Cichanouskaja, zvedla pochodeň boje za svobodu a kandidovala proti diktátorovi místo svého uvězněného muže a za další dva kandidáty. A ženy jsou vidět všude v prvních řadách protestů, chodí po ulicích s kyticemi a dodávají ostatním naději, odvahu a sílu. Tím, jak důležitou roli hrají v revoluci ženy, činí Bělorusové velký skok v boji za svobodu a rovnoprávnost.

Všichni Bělorusové bojují společně za svobodu. Všechny generace. Ženy i muži. Intelektuálové i dělníci. Celý národ už má diktátora plné zuby. Lidé se přestali bát a ve vzduchu je cítit naděje. Ale není zdaleka vyhráno. 

Režim vládne mohutnou represivní silou a neváhá ji použít. Velmi teď záleží na tlaku mezinárodního společenství. Největší odpovědnost nese Evropská unie. Je to i naše odpovědnost. Podporou Bělorusů splácíme dluh za vlastní svobodu.

Děkuji každému z vás, kdo sem dnes přišel a svou účastí posílil společné zvolání svobody, jež tyran nebude moci přeslechnout. Každý hlas se počítá. Opravdová demokracie se skládá ze svobodných jedinců.

Svoboda není samozřejmá. Svobodu je třeba bránit před jejím nepřáteli. A skutečnou demokracii nedělají jen volby, ale svoboda. K čemu vám jsou volby, když nemáte svobodná média? K čemu vám jsou volby, když nemáte svobodu projevu? K čemu vám jsou volby, když v nich nakonec nemůžete svobodně kandidovat a když vláda falšuje jejich výsledky? Bez skutečné svobody jsou volby jen hrou na demokracii, jen zástěrkou pro diktaturu.

Svoboda je vzácná květina. Musí se pečlivě zalévat, pěstovat a chránit. Jinak zahyne. Přejme Bělorusům, ať si ji vybojují!

Svabodu Bielarusi!


Projev Roberta Veverky na Pochodu solidarity za Bělorusko, 15. 8. 2020