Střelí vás do týla a pak teprve křičí stůj, říká organizátor protestů Robert Veverka

Robert Veverka v Praze každý rok organizuje akci za legalizaci konopí. Před týdnem organizoval první velký protest proti policejnímu zásahu v growshopech, podporoval i středeční plzeňský protest.

Přestože v Plzni nebyl po policejních akcích v growshopech nikdo obviněn, u katedrály svatého Bartoloměje proti razii ve středu protestovaly desítky lidí.

„Samotné obvinění je jedna věc, ale my poukazujeme hlavně na to, že policie bezprecedentně likviduje obchody. Na základě domněnky možného páchání trestné činnosti zabavili zboží ve vybraných obchodech, a tak je vlastně zlikvidovali. Growshopy jsou zavřené, bylo z nich zabavené zboží. To vnímám jako nejdůležitější, že vás nejdřív střelí do týla a pak teprve křičí stůj,“ říká Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz.

Byla policie ve všech padesáti obchodech v zemi?
Obchodů po republice je dvojnásobek, než do kterých policisté přišli. Co víme, zabavovali i konopná lízátka, čepice s motivem konopného listu, různá pěstebná zařízení, substráty i počítače z obchodů. Není to žádné speciální zboží pro pěstování konopí, dnes je to standardní zahradnické vybavení.

Pokud to bylo běžné zboží, proč tedy policie zasáhla?
To, co se teď děje, mi přijde jako přesouvání odpovědnosti z pachatele možné trestné činnosti na někoho, kdo prodává legální zboží. Pokud bych to měl přirovnat, tak je to obdobné, jako když si v obchodě koupíte nůž, někoho s ním bodnete a postižen bude i ten, kdo vám nůž prodal. To je to, co se nám nelíbí.

Jak policisté zásah zdůvodnili?
Co vím, odvolávali se na judikát nejvyššího soudu z října 2012, že kombinací pěstební techniky, konopných semínek, kuřáckých potřeb a literatury o pěstování pod jednou střechou páchá majitel trestnou činnost. Teď šli do obchodů a bez ohledu na to, zda jsou splněné všechny komodity, tam zabavovali věci.

Takže v obchodech, kde zasahovali, našli všechny tyhle věci?
Zjišťovali jsme si to. V mnoha případech tam všechny čtyři komodity nebyly. Dokonce jsem slyšel, že do některých protokolů byla policie schopna napsat, že zabavila hydroponické systémy na pěstování marihuany, vkládali tam svoji domněnku. Při výslechu si toho člověk nevšimne a podpisem protokolu to stvrdí.

Jak tohle víte?
To mám od lidí, kteří mi to ukazovali. Každá kauza je jiná, každý obchod byl postavený jinak, někam policisté přišli, a když zjistili, že v něm není žádná literatura, otočili se a zase odešli. Jinde nekompromisně zabavovali vše. Zatímco jinde v Evropě je tohle zboží běžně prodejné, jen v České republice slouží podle policie k páchání trestné činnosti.

Kdy jste se vy poprvé setkal s rozhodnutím nejvyššího soudu?
Policie o něm poprvé mluvila letos v květnu při demonstraci za legalizaci konopí, která je každoročně v Praze a kterou pořádám. Právě po téhle demonstraci reagovala většina growshopů na rozhodnutí soudu a zbavila se jedné části svého sortimentu, nejčastěji kuřáckých potřeb.

Dopadlo to nějak i na vás?
Groowshopy byla distribuční místa našeho časopisu Legalizace, přestali jsme ho do nich dodávat právě proto, abychom nepomáhali naplňovat obsah judikátu. V obchodech se zbavovali i dalších věcí, například knih včetně konopných kuchařek. Přitom mnoho z těchto obchodů tu existovalo i přes deset let. Mění se jen právní výklady zákonů.

Mají se podle vašeho názoru začít bát policie i lidé, kteří si doma pěstují dvě tři rostliny konopí, a dělají si z toho léčivé masti?
Myslím, že stát se to může. Kromě zboží policie zabavovala účetnictví i počítače těchto firem. Pokud byl s obchodem provázaný i internetový obchod a byla databáze jejich zákazníků, policie může za zákazníky vyrazit. Podobné to bylo před lety v Německu, tam policie šla za jednotlivými zákazníky. Nevylučuji, že to může nastat i u nás, pokud šlo o koncového zákazníka. Právě na nich, pokud najdou rostliny, pak mohou dokazovat, že měli pravdu, že si v prodejnách vše nakoupili a doma u nich našli growbox se čtyřmi pěti kytkami. Oni věděli, že tímhle útokem na obchody vzbudí mezi lidmi strach. 

Zdroj: idnes.cz, text: Petr Ježek